Prema statističkim pokazateljima, tržište osiguranja BiH je i dalje nerazvijeno, naročito kada se posmatra jedan od osnovnih pokazatelja – premija po stanovniku, koja je na našem tržištu veoma mala i iznosi svega 154 KM. Od tog iznosa, premija neživotnog osiguranja iznosi 122 KM, a premija životnog samo 32 KM. Poređenja radi, prosjek premije u EU iznosi oko 3.800 EUR po stanovniku, od toga oko 1.300 EUR čini premiju životnog osiguranja. Međutim, usprkos otežanim uslovima, krizi, nedovoljnim poreskim olakšicama i jako malom nivou svijesti kod stanovništva i privrede o potrebi za raznim vrstama osiguranja, naše tržište bilježi ukupan rast u realizovanoj premiji i povećanje broja zaključenih polisa ostalih vrsta osiguranja koja nisu obavezna.
Da li su razlog za to i nedavne katastrofalne poplave, koje su nanijele štetu kakvu bi i mnogo razvijenije i finansijski bolje-stojeće države isto tako teže podnijele, ostaje da se vidi. Naime, prema procjenama, ukupna šteta od najvećih majskih poplava iz 2014. godine u BiH iznosila je skoro 4 milijarde KM, poplavljeno je više od 43.000 stanova i kuća, dok je šteta na stambenim objetkima iznosila 886,4 miliona KM, a u poljoprivredi oko 204 miliona KM. Ovakva katastrofa se i u svijetu smatra kao najskuplji događaj po pitanju odšteta po osnovu osiguranja, te se uglavnom na taj način i rješava – putem osiguranja od najčešćih rizika kao što su: poplave, požari i oluje. Međutim, stanovništvo i privreda u našoj zemlji su u jako malom broju imali zaključene polise osiguranja od ovakvih rizika, ali su statistički pokazatelji koji se tiču šteta i njihove isplate kao oni u razvijenim zemljama. Naime, upravo zbog ovakvih iskustava širom svijeta, i sama osiguravajuća društva se zaštite od sličnih rizika putem posebnih ugovornih programa za nacionalne katastrofe kao što je ova, te i u putem reosiguranja. Znači, jako je bitno osigurati vlastitu imovinu od rizika ove vrste koji su sve češći i ne dešavaju se tamo negdje daleko, već i kod nas, ali je takođe bitno provjeriti podatke o osiguravajućoj kući kod koje se želite osigurati i kakva je na polju snage isplate šteta.
Prema zvaničnim statističkim podacima svih agencija za osiguranje u našoj zemlji, osiguravajuća društva u BiH su tokom 2015. godine riješila 116.447 odštetnih zahtjeva u vrijednosti od oko 250,86 miliona KM, a što predstavlja 8,3% povećanja u odnosu na 2014.godinu kada je riješeno 107.504 odštetnih zahtjeva i isplaćeno 249,76 miliona KM. Primjera radi, najveći udio u ovome imaju neživotna osiguranja, kod kojih je u 2015. godini isplaćeno oko 208,11 miliona KM ili 106.635 odštetnih zahtjeva, a što se u stvari odnosi na štete po osnovu osiguranja od odgovornosti za motorna vozila.
Apsolutni lider na tržištu osiguranja po isplati šteta je Wiener osiguranje Vienna Insurance Group, koje je već 2014. godine isplatilo 32,06 miliona KM šteta ili brojčano 4.632 zahtjeva, a na kraju 2015. godine isplaćeno je 37,94 miliona KM šteta, a što predstavlja povećanje od 18,3% u odnosu na prethodnu godinu i u ukupnom iznosu isplaćenih šteta za 2015. u BiH ima udio od preko 15%. Pored brojnih fizičkih lica koji su klijenti Wiener osiguranja i po pitanju ovakve vrste osiguranja jer nudi posebne pakete za osiguranje imovine u kojima se osiguranje od poplava smatra osnovnim rizikom za razliku od ostalih osiguravajućih kuća, a brojne velike kompanije su takođe klijenti i osigurani od ovakih rizika. Primjera radi, najveći pojedinačni odštetni zahtjev koje je Wiener osiguranje isplatilo po osnovu štete od poplava iz 2014. godine je iznosio je vrtoglavih oko 36 miliona KM.
Slijedi pregled top 5 osiguravajućih društava na tržištu BiH po isplaćenim štetama za 2014.i 2015. godinu prema podacima Agencije za osiguranje BiH: