-
Porast premije za 3,6 odsto, na oko 5,2 milijardi evra
-
Rezultat (prije oporezivanja) porastao za 5,5 procenata, na oko 233 miliona evra, uprkos smanjenju u Rumuniji
-
Kombinovani racio dodatno poboljšan za -0,6 procentnih poena, na 96,3 procenta
Polugodišnji rezultati Vienna Insurance Group (VIG) za 2018. godinu pokazuju dalje poboljšanje po ključnim parametrima. “Stabilnost, pouzdanost i spremnost za budućnost – to ukratko sumira naše ciljeve. Postigli smo veoma stabilan rast i razvoj tokomposljednje dvije i po godine. Stalna poboljšanja u ključnim parametrima pokazuju da smo pouzdani i da su ciljevi prvobitno planirani za 2019. godinu dostignuti već ove godine. Uz sistematsko korišćenje našeg programa upravljanja “Agenda 2020” spremni smo za ono što nam nosi budućnost. Što se tiče Agende 2020, pored trenutnog fokusiranja na promociju prodaje kroz banke, trenutno radimo na naprednoj obradi podataka korišćenjem vještačke inteligencije. S tim u vezi, upravo smo započeli novi projekat u Poljskoj “, saopštila je Elisabeth Stadler, generalna direktorica Vienna Insurance Group, krajem prve polovine 2018.
Značajno povećanje premije
VIG je ostvario 5.150,3 miliona evra u premijama, što predstavlja porast od 3,6 odsto u odnosu na prethodnu godinu. Ako isključimo smanjenje nastalo u niši životnog osiguranja sa jednokratnom premijom, povećanje je bilo solidnih 5,7 procenata. Svi segmenti VIG-a doprinijeli su značajnom povećanju premije. Slično tome, izuzevši životno osiguranje sa jednokratnom premijom, premije su povećane u svim poslovnim linijama, posebno u neživotnim i zdravstvenim osiguranjima. Posebno se izdvojila Poljska, ostvarivši veoma zadovoljavajući dvocifren rast u neživotnim osiguranjima. Baltičke države zabilježile su rast od 18,8 odsto u ukupnom obimu premije. Ovo je rezultat generalno vrlo pozitivnog učinka u svim poslovnim linijama, a posebno auto osiguranju. Hrvatska (+ 18,3 procenata) i Srbija (+11,6 procenata), takođe su zabilježile dvocifrene stope rasta. Premija u Austriji je povećana na 2,170 milijardi evra, uprkos kontinuiranoj restriktivnoj politici kod osiguranja sa jednokratnim uplatama. Nakon prilagođavanja za poslove sa jednokratnim premijama, u ostatku je ostvaren je rast premije od 1,3 odsto.
Rezultat prije oporezivanja za 5,5 odsto veći
Rezultat Grupe (prije oporezivanja) porastao je za 5,5 odsto u odnosu na prethodnu godinu na 232,7 miliona evra. Povećanje je prvenstveno rezultat poboljšanja u kombinovanom raciju i finansijskom rezultatu. Doprinosi iz Češke, Mađarske i Srbije su u velikoj mjeri uticali na značajan porast rezultata u prvoj polovini 2018. godine. U Rumuniji trenutni tržišni trend i napeta politička situacija uticali su na to da rukovodstvo preispita podatke o planiranju za budući razvoj. Na osnovu poznatih VIG-ovih poznatih konzervativnih postupaka vrednovanja, za rumunske kompanije je priznato oštećenje goodwilla od oko 50 miliona evra. Bez oštećenja, rezultat bi u Rumuniji porastao za 20,7 procenata. Ukupni kapacitet operativne zarade Grupe ostao je na odličnom nivou.
Poboljšani kombinovani racio i ostali ključni parametri
Kombinovani racio grupe nakon reosiguranja (isključujući prihode od investiranja) zabilježio je još jedno značajno poboljšanje na 96,3 odsto. Pozitivna kretanja došla su iz Austrije (95,3 odsto), Češke (94,6 odsto), Poljske (94,1 odsto), Rumunije (98,6 odsto) i Bugarske (97,2 odsto). Finansijski rezultat u prvoj polovini 2018. godine dostigao je vrijednost od 511,3 miliona evra, što je za 4,7 odsto više u odnosu na prethodnu godinu. Na to povećanje uticala je prodaja udjela u S IMMO AG i veće ostvarene dobiti od investicionih fondova u Češkoj.
Ulaganja u grupi, uključujući gotovinu i gotovinske ekvivalente, na dan 30. juna 2018. godine iznosila su 37,4 milijarde evra, bez promjene u odnosu na kraj 2017. godine. Koeficijent solventnosti VIG grupe bio je na odličnih 222 odsto krajem prve polovine 2018. godine (kraj 2017: 220 procenata).
“Rezultati za prvu polovinu 2018. godine čine nas veoma sigurnim u pogledu daljeg poslovanja u ostatku godine. Naše povjerenje je podstaknuto nastavkom znatno većeg ekonomskog rasta u regionu Centralne i Istočne Evrope u poređenju sa zemljama EU15, pošto viši životni standard prati povećanje potrebe za osiguranjem. Stoga očekujemo obim premije od 9,5 milijardi evra i rezultat (prije oporezivanja) u rasponu od 450 do 470 miliona evra ukupno za 2018. godinu “, izjavila je Stadler, zadržavajući ranije najavljene ciljeve.
Ekspanzija bankoosiguranja
Fokus programa “Agenda 2020” u 2018. godini je prvenstveno na proširenju bankoosiguranja, i već su inicirane mnoge mjere u vezi s tim. Jedna od njih bio je produžetak postojećeg sporazuma o saradnji sa našim distributivnim partnerom Erste Group do 2033. godine, koji je potpisan sredinom maja 2018. godine.
“Procesi spajanja naših bankoosiguravajućih kompanija i lokalnih osiguravajućih kompanija koje nude sve vrste osiguranja teku ranije predviđenim tempom. U Mađarskoj, Slovačkoj i Hrvatskoj ovi procesi su završeni. Sporazum o spajanju između Sparkassen Versicherung i Wiener Städtische je potpisan sredinom juna 2018. godine. Još uvijek se čeka odobrenje austrijskog nadzornog tijela. Očekujemo da ćemo spajanje moći da završimo tokom jeseni 2018. godine. Konačno spajanje u Češkoj trebalo bi da bude pokrenuto ili završeno do kraja 2018. godine “, objasnila je Elisabeth Stadler.
Naprednom obradom podataka do određivanja cijena u realnom vremenu
Krajem jula 2018. godine, VIG je započeo drugi krug internog programa Grupe pod nazivom “VIG Xelerate”, čiji je cilj promovisanje digitalne transformacije. Kompanije VIG grupe mogu dostaviti svoje projekte za program do kraja oktobra 2018. godine. Nagrađeni projekti će dobiti finansijsku podršku ako pokažu, između ostalog, inovativnost na svom lokalnom tržištu i relevantnost u smislu primjenljivosti za druge VIG kompanije. Takođe, moraće biti u stanju da pokažu poboljšanje u finansijskom pogledu.